9T04021A4701FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A4701FBHF3
Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
4.7kOhm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Height :
300μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
62.5mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Series :
RT
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
9T04021A4701FBHF3
YAGEO 9T04021A4701FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C