9T04021A4531FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A4531FBHF3
Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Voltage - Rated DC :
50V
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.53kOhm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
No
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
9T04021A4531FBHF3
YAGEO 9T04021A4531FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 4.53kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C