9T04021A41R2FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A41R2FBHF3
Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/16W 0402
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
62.5mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Resistance :
41.2Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
300μm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
9T04021A41R2FBHF3
YAGEO 9T04021A41R2FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 41.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C