9T04021A3161CBHF3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9T04021A3161CBHF3
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RT
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
3.16kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
300μm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
9T04021A3161CBHF3
YAGEO 9T04021A3161CBHF3
RT Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C