9T04021A3001FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A3001FBHF3
Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
62.5mW
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
3kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Datasheets
9T04021A3001FBHF3
YAGEO 9T04021A3001FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 3kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C