9T04021A2370FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A2370FBHF3
Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Height :
300μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
62.5mW
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Resistance :
237Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Contains Lead
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RT
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Datasheets
9T04021A2370FBHF3
YAGEO 9T04021A2370FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 237Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C