9T04021A2051FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A2051FBHF3
Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
RT
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
2.05kOhm
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Datasheets
9T04021A2051FBHF3
YAGEO 9T04021A2051FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C