9T04021A1873FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A1873FBHF3
Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402
Non-RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
62.5mW
Packing Method :
Tape, Paper
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
187kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C