9T04021A1803FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A1803FBHF3
Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
Tape, Paper
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
62.5mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
180kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W