9T04021A1802FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A1802FBHF3
Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
18kOhm
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Height :
300μm
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
62.5mW
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm