9T04021A1600FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A1600FBHF3
Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
160Ohm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
300μm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Pbfree Code :
No
Datasheets
9T04021A1600FBHF3
YAGEO 9T04021A1600FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 160Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C