9T04021A15R8FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A15R8FBHF3
Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
62.5mW
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
15.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
300μm
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Chip
Pbfree Code :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
9T04021A15R8FBHF3
YAGEO 9T04021A15R8FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 15.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C