9C12063A1501JLHFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9C12063A1501JLHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
550μm
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
No
Series :
9C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.5kOhm
Packing Method :
Tape, Paper
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Datasheets
9C12063A1501JLHFT
YAGEO 9C12063A1501JLHFT
FIXED RESISTOR 9C Series, Thick Film, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C