9C06031A5903FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A5903FKHFT
Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
590kOhm
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm