9C06031A56R2FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A56R2FKHFT
Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Series :
9C
Height :
450μm
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Resistance :
56.2Ohm
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
9C06031A56R2FKHFT
YAGEO 9C06031A56R2FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 56.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C