9C06031A5622FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A5622FKHFT
Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
9C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Contains Lead
Height :
450μm
Resistance :
56.2kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
9C06031A5622FKHFT
YAGEO 9C06031A5622FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 56.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C