9C06031A4990FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A4990FKHFT
Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Length :
1.6 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistance :
499 Ω
Number of Terminals :
2
Rated Temperature :
70 °C
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
ECCN Code :
EAR99
Package Width :
0.8 mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Size Code :
HTS Code :
Tolerance :
1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Series :
9C06031A(1%,K TC)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Fixed Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.1 W
Working Voltage :
50 V
Package Height :
0.45 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
YAGEO Corporation
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Datasheets
9C06031A4990FKHFT
YAGEO 9C06031A4990FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C06031A(1%,K TC) Series, 499 Ω, 1%,