9C06031A4872FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A4872FKHFT
Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
50V
Thick Film
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
48.7kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W