9C06031A4122FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A4122FKHFT
Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
41.2kOhm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
9C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Contains Lead
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Construction :
Chip
Datasheets
9C06031A4122FKHFT
YAGEO 9C06031A4122FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 41.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C