9C06031A4020FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A4020FKHFT
Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Power Rating :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
402Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
9C
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Datasheets
9C06031A4020FKHFT
YAGEO 9C06031A4020FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 402Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C