9C06031A3902FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3902FKHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Digi-Reel®
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Chip
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
39kohm
Pbfree Code :
No
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Series :
9C
Datasheets
9C06031A3902FKHFT
YAGEO 9C06031A3902FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 39kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C