9C06031A36R5FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A36R5FKHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
36.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
LASER TRIMMABLE
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
9C
Voltage - Rated DC :
50V
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
9C06031A36R5FKHFT
YAGEO 9C06031A36R5FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 36.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C