9C06031A3603FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3603FKHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
No
Resistance :
360kOhm
Series :
9C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
100mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
450μm
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
9C06031A3603FKHFT
YAGEO 9C06031A3603FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 360kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C