9C06031A3602FKHFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9C06031A3602FKHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
9C
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
36kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
9C06031A3602FKHFT
YAGEO 9C06031A3602FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 36kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C