9C06031A3400FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3400FKHFT
Description
RES SMD 340 OHM 1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Power Rating :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
340Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
9C06031A3400FKHFT
YAGEO 9C06031A3400FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 340Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C