9C06031A3162FKHFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
9C06031A3162FKHFT
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
9C
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
31.6kOhm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
9C06031A3162FKHFT
YAGEO 9C06031A3162FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 31.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C