9C06031A3161FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3161FKHFT
Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Resistance :
3.16kOhm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
9C06031A3161FKHFT
YAGEO 9C06031A3161FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 3.16kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C