9C06031A3160FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3160FKHFT
Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Non-RoHS Compliant
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
9C
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
316Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
9C06031A3160FKHFT
YAGEO 9C06031A3160FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 316Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C