9C06031A3091FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3091FKHFT
Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
3.09kOhm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
9C06031A3091FKHFT
YAGEO 9C06031A3091FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 3.09kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C