9C06031A3003FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3003FKHFT
Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
300kOhm
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
2
Construction :
Chip
Lead Free :
Contains Lead
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W