9C06031A3001JLHFT
Mfr.Part #
9C06031A3001JLHFT
Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance :
3kOhm
ECCN Code :
EAR99
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
9C06031A3001JLHFT
YAGEO 9C06031A3001JLHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 3kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C