9C06031A2943FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A2943FKHFT
Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603
Resistance :
294kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
9C
Construction :
Chip
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
450μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
9C06031A2943FKHFT
YAGEO 9C06031A2943FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 294kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C