9C06031A2871FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A2871FKHFT
Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.87kOhm
Contains Lead
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
No
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Datasheets
9C06031A2871FKHFT
YAGEO 9C06031A2871FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 2.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C