989-050-130L121
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
989-050-130L121
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-TYPE PLUG 50POS SLDR CUP
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Flange Feature :
Housing/Shell (2-56)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Pbfree Code :
yes
Connector Style :
D-Type
Number of Positions :
50
Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Series :
989
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
989-050-130L121
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 989-050-130L121 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 989-050-130L121 pinout, 989-050-130L121 datasheet PDF, 989-050-130L121 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 989-050-130L121 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
989-050-130L121 Overview
989-050-130L121 Features
989 series
989-050-130L121 Applications
There are a lot of NorComp Inc.
989-050-130L121 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP