98464-G61-28ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
98464-G61-28ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Lead Length :
2.5mm
Length :
30mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Post Length :
4mm
Pitch :
2mm
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Termination :
Solder
Feature :
Keying Slot
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
28
Contact Shape :
Square
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Series :
Minitek® 2.00mm
Number of Contacts :
28
Number of Rows :
2
Depth :
7.9mm
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Color :
Cream
Housing Color :
Cream
Color :
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Datasheets
98464-G61-28ULF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 28-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
98464-G61-28ULF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
98464-G61-28ULF Features
Minitek® 2.00mm series