98464-G61-26LF
Mfr.Part #
98464-G61-26LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2MM
Square
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Post :
Tin
Feature :
Keying Slot
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Mating Post Length :
4mm
Mount :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Current Rating :
2A
Series :
Minitek® 2.00mm
Connector Type :
Header
JESD-609 Code :
e3
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Lead Length :
2.5mm
Depth :
7.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
5.9mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Insulation Color :
Cream
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Length :
28mm
Max Operating Temperature :
105°C
Pbfree Code :
yes
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Board or Cable
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Latch Holder
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
26
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Packaging :
Bulk
Datasheets
98464-G61-26LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 26-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
98464-G61-26LF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
98464-G61-26LF Features
Minitek® 2.00mm series