98424-G52-40A
Mfr.Part #
98424-G52-40A
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Series :
Minitek® 2.00mm
Length :
42mm
Mating Post Length :
4mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Number of Positions :
40
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
40
Pitch :
2mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Plating :
Gold
Depth :
6.1mm
Width :
6.1mm
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
98424-G52-40A
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 40-Position Board to Board or Cable 0.244 6.20mm Height
98424-G52-40ALF Overview
Currently, it is packaged in Header.The mounting type of the device is Surface Mount.A Tape & Reel (TR) case is used to package the product.A product of the Minitek® 2.00mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 105°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.A number of features make the Keying Slot, Pick and Place feature more powerful.Surface Mount represents the mounting point for the part.
98424-G52-40ALF Features
Minitek® 2.00mm series