98424-G52-34LF
Mfr.Part #
98424-G52-34LF
Description
CONN HEADER SMD 34POS 2MM
Factory Lead Time :
8 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions :
34
Max Operating Temperature :
105°C
Connector Type :
Header
Mating Post Length :
4mm
Pitch :
2mm
Length :
36mm
Feature :
Keying Slot
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
34
Depth :
6.1mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Series :
Minitek® 2.00mm
Datasheets
98424-G52-34LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 34-Position Board to Board or Cable 0.244 6.20mm Height
98424-G52-34LF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Surface Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Surface Mount.
98424-G52-34LF Features
Minitek® 2.00mm series