98417-F61-18ULF
Mfr.Part #
98417-F61-18ULF
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
Depth :
7.9mm
Number of Positions :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Contacts :
18
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Length :
20mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Radiation Hardening :
No
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Color :
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Pitch :
2mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
98417-F61-18ULF
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Liquid Crystal Polymer (LCP) 18-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height