98414-S08-30LF
Mfr.Part #
98414-S08-30LF
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2MM
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Series :
Minitek® 2.00mm
Lead Length :
3.1mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Length :
32mm
Mating Post Length :
4mm
Max Operating Temperature :
105°C
Depth :
6.1mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions :
30
Number of Contacts :
30
Pitch :
2mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
98414-S08-30LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
98414-S08-30LF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.Use it when the temperature is below 105°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is more powerful in many ways due to its Keying Slot feature.It is mounted by Through Hole.
98414-S08-30LF Features
Minitek® 2.00mm series