98414-S06-48LF
Mfr.Part #
98414-S06-48LF
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2MM
Series :
Minitek® 2.00mm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch :
2mm
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Positions :
48
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Lead Length :
2.5mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Current Rating :
2A
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Length :
50mm
Depth :
6.1mm
Number of Contacts :
48
Mating Post Length :
4mm
Datasheets
98414-S06-48LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 48-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height
98414-S06-48LF Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Through Hole.
98414-S06-48LF Features
Minitek® 2.00mm series