98414-G06B12ULF
Mfr.Part #
98414-G06B12ULF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Pitch :
2.0066mm
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Number of Positions :
12
Series :
Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tube
Datasheets
98414-G06B12ULF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
98414-G06B12ULF Overview
A Header package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek® 2.00mm Series of products.A number of features make it more powerful because of its Keying Slot feature.Through Hole mounts the part.
98414-G06B12ULF Features
Minitek® 2.00mm series