98414-F06-48LF
Mfr.Part #
98414-F06-48LF
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2MM
Max Operating Temperature :
105°C
Current Rating :
2A
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Packaging :
Bulk
Mating Post Length :
4mm
Pitch :
2mm
Depth :
6.1mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Number of Positions :
48
Length :
50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Number of Contacts :
48
Lead Length :
2.5mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
98414-F06-48LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 48-Position Board to Board or Cable 0.232 5.90mm Height
98414-F06-48LF Overview
Packaging is Header.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 105°C are best for using it.There's a minimum temperature of -40°C for this device.With its Keying Slot feature, it is more powerful in many ways.In this case, Through Hole mounts the part.
98414-F06-48LF Features
Minitek® 2.00mm series