98401-102A14LF
Mfr.Part #
98401-102A14LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
14
Number of Contacts :
14
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Feature :
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish - Post :
Tin
Length :
17.78mm
Depth :
4.83mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Datasheets
98401-102A14LF
Amphenol Communications Solutions 98401-102A14LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height