98401-102-36LF
Mfr.Part #
98401-102-36LF
Description
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
5GOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
36
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Depth :
4.83mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Bulk
Pitch :
2.54mm
GXT, Gold
Contact Gender :
Male
Insulation Height :
0.084 2.14mm
Feature :
Board Guide
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Max Operating Temperature :
125°C
Phosphor Bronze
Current Rating :
3A
Number of Positions :
36
Mating Post Length :
5.84mm
Mounting Type :
Surface Mount
Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Post :
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
1.5kV
Length :
45.72mm
Straight
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
98401-102-36LF
Amphenol Communications Solutions 98401-102-36LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.084 2.14mm Height