983-6SE24-61SN
Mfr.Part #
983-6SE24-61SN
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Voltage - Rated :
1.5kV
Published :
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
61
Applications :
Aviation
Option :
GENERAL PURPOSE
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
13A
MIL-DTL-83723
Body Plating :
Passivated
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
260°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
61
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Datasheets
983-6SE24-61SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6SE24-61SN Overview
983-6SE24-61SN Features
983 series
983-6SE24-61SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE24-61SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER