983-6SE24-61PN
Mfr.Part #
983-6SE24-61PN
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
61
Voltage - Rated :
1.5kV
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Passivated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Feature :
Shielded
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
61
Crimp
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
983-6SE24-61PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
983-6SE24-61PN Overview
983-6SE24-61PN Features
983 series
983-6SE24-61PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE24-61PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER