983-6SE22-55S6
Mfr.Part #
983-6SE22-55S6
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
13A
Orientation :
6
Published :
Number of Positions :
55
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Bulk
Total Number of Contacts :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Non Flammable
Body Plating :
Passivated
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
Stainless Steel
Filter Feature :
Empty Shell :
Contact Gender :
FEMALE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Datasheets
983-6SE22-55S6
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
983-6SE22-55S6 Overview
983-6SE22-55S6 Features
983 series
983-6SE22-55S6 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE22-55S6 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER