983-6SE22-19PN
Mfr.Part #
983-6SE22-19PN
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Unknown
Number of Contacts :
19
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Current Rating :
13A
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Empty Shell :
IEC Conformance :
Contact Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Body Material :
Stainless Steel
Backshell Type :
Solid
Max Operating Temperature :
260°C
Shell Size :
22
Environment Sealed, IP66
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Circular, Plug
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Datasheets
983-6SE22-19PN
Circular, Plug Stainless Steel Crimp Bulk Threaded
983-6SE22-19PN Overview
983-6SE22-19PN Features
983-6SE22-19PN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
983-6SE22-19PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER