983-6SE20-41SN-L
Mfr.Part #
983-6SE20-41SN-L
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Connector Type :
Plug Housing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
41
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Threaded
Max Operating Temperature :
260°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Operating Temperature :
-65°C~260°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Female Sockets
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Housing Color :
Silver
Insert Material :
Thermo-setting Polymer
Number of Contacts :
41
Contact Size :
20
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
983-6SE20-41SN-L
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
983-6SE20-41SN-L Overview
983-6SE20-41SN-L Features
983 series
983-6SE20-41SN-L Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
983-6SE20-41SN-L Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT